Marka Nedir? Ayırt Edici Özellikleri

Marka NedirMarka, ürün ve hizmetlerin birbiriyle benzerlik gösteren diğer ürün ve hizmetlerden ayırt edilmesi için kullanılan işaretlerdir. Sayıların, sembollerin, amblemlerin, logoların ürünler ve ambalajlarda hedef kitleye ulaştırılması ile değerlendirilmektedir.

Markaya Yatırım Geleceğe Yatırım Demektir

Ticari rekabetin hızla arttığı dünyamızda, markalar şirket sahiplerinin en önemli yatırımı haline gelmiştir. Bu oluşumun sebebi markanın, ürün, hizmet ve müşteri arasında komünikasyon sağlamasıdır. Evrensel boyutlara ulaşmanın temel prensibi olan markalaşma süreci firma ve kuruluşların somut olan varlıklarından daha fazla öneme sahip olmuştur.

Bu sebepten dolayı kuruluşların tanınırlığı ve saygınlığı maddi varlıklarından çok, marka değerleri ile fark yaratmaktadır. Şahıslar şirketlerine kurumsallık kazandırabilmek için isimlerine marka tescili yaptırmaktadır. Böylelikle tescil belgesi ile markalarını garanti altına alacak, hızla büyüyerek şirketlerine büyük ölçüde kâr getireceklerdir.

Bireyler, ticari hayattaki bu rekabetin temel karakterini oluşturmaktadır. Bu bilinçle hareket eden kişiler eğilimlerini küreselleşen dünyadaki en iyi markaları seçerek ticari alandan fark yaratmaktadırlar.

Marka Özellikleri

  • Dikkat çekici olmalı
  • Mal ve hizmetlerle paralellik göstermeli
  • Diğer markalardan farklı özelliklere sahip olmalı
  • Akılda kalıcı olmalı ve tüketici grubuna hitap edecek tasarıma sahip olmalı
  • Başkalarının kopyalayıp, kullanılmaması için mutlaka tescil işlemlerinin yapılması gerekmektedir.