Marka Takip Hizmetleri

Marka Takip Yurtiçinde ve yurtdışında periyodik olarak bülten taraması çalışmaları gerçekleştirerek yayına çıkan benzer markaların raporlandığı hizmet alanımızdır.

Bu hizmet alanımızda tespit edilen benzer veya aynı markalara itirazda bulunarak haklarınızın koruma altına alınması ve ihlallerin önüne geçilmesi sağlanacaktır.

Özellikle benzer açıdan takip sisteminin bulunmadığı ülkelerde, inceleme esnasında reddedilmeyip yayına çıkartıldığı devletlerde marka takip hizmeti, haklarınızın koruma altına alınması açısından oldukça önemli bir çalışmadır.

Neden takip ettirmeliyim?

Bir markanın tescil edilmesi onun tam olarak güvenlik altına alındığı anlamına gelmeyecektir. İzleme, tescilli markanın aynı ya da benzer olan bir başvurunun tescilini engel olmak için en etkili yöntemdir. İzleme çalışmalarımızla, Türk Patent Enstitüsü tarafından ayda bir kez olma üzere yayınlanan ve yaklaşık olarak 3000 başvurunun açıklandığı Resmi Bülten araştırılarak, aynı ya da ayırt edilemeyecek kadar benzer markaların henüz onaylanmamışken keşfedilerek sizin adınıza itiraz edilerek iptalinin gerçekleştirilmesi mümkün kılınmaktadır.

TPE'ye başvurusu yapılan markalar, başvuru süresini takiben 5. ila 8. ay arasında resmi bültende 3 ay süreyle yayınlanmaktadır. Bu 3 aylık zaman diliminde haksız rekabete ve taklitçiliğe sebebiyet verebilecek bütün markalar bültenlerde belirtilerek 3. kişilerin itirazı söz konusu olabilmektedir.

Bültende kalma sebebi: Markanıza benzer, taklit edildiğinden kuşku duyduğunuz markaları tespit ederek itiraz etme hakkınızı kullanma durumudur. İtiraz işlemlerinin bir an önce başlatılmaması halinde markanın tescil işlemleri gerçekleşecek olacaktır.

Uzman vekillerimizle her ay periyodik olarak yayınlanan bültenleri şirketiniz ve şahsınız adına takip etmekte, varsa benzer markaları bularak itiraz hakkınızı kullanmanızı sağlamaktayız. Müracaatı gerçekleştirilen başvuruların iptal edilmesini sağlayacak çalışmalar yürüterek olası haksız rekabetin önüne geçmenizi sağlamaktayız.