Yurtdışı Marka Tescil

Yurtdışı Marka TescilDünyada büyük bir hızla gelişme gösteren küreselleşme ile beraber markaların, uluslararası alandaki gücü son derece önemli hale dönüşmüştür. Ticari rekabetin hızla arttığı dünyamızda şirketler yurtdışına yaptıkları ihracatlar ile dış pazara açılarak uluslararası pastadan kazanç elde etmektedirler.

Yurt dışı tescil işlemlerinin yapılamadığı durumlarda, markanızın uluslararası platformda haklarının koruması mümkün olmamaktadır. Bunun için yurtdışı tesciliyle markanızı, kendi ülkenizde koruma altına aldığınız gibi uluslararası platformda koruma altına almanız gerekmektedir.

Yurtdışı tescille markanızın yabancı ülkelerde ki ticari kuruluşlar tarafından kullanılması sonucu uğrayacağınız maddi kaybın önüne geçilmektedir.

Uluslararası ticaretinizde markanızdan söz ettirmek ve ticari rekabette kalıcı olmak için yurtdışı marka tescili en önemli avantajlardan biridir.

Tescil işlemlerinizde detaylı ön bir araştırma (yurtdışı araştırması) yaparak geleceğinizi şekillendirecek adımlar atmanızda sizlere güven temin ediyoruz.

Madrid Protokolü

Ülkemiz, 1999’da Madrid Protokolü’ne dahil olmuştur. Bu sürece kadar gerçekleştirilecek işlemler zor ve oldukça pahalı olmaktaydı. Türkiye’nin de imzasının bulunduğu bu protokolle bir işlem sayesinde bütün dünyada geçerliliği olan bir markaya sahip olabilmek mümkün olmakta ve maliyet açısından da önemli avantajlar elde edilmektedir.

Madrid Protokolü ile başvurunuzu üyeliği bulunan bütün ülkelere gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Bu ülkelerden bir tanesinde onay alınamaması halinde diğer devletlerde de onaylanması güçleşecektir. Yurtdışı marka tescil işlemlerinin karar bağlanabilmesi için ortalama 12-18 ay arasında zamana ihtiyaç vardır.

Avrupa Topluluğu Markası Başvurusu (CTM )

CTM Topluluk Markası sistemi 1996 senesinde yürürlüğe konarak yurtdışı marka başvurusu tescilinde yer alacak şahıs ve kurumları, bu topluluğa üye olan 25 devletten aynı zaman diliminde tescil işlemlerin gerçekleştirebilme olanağına sahip olunmuştur.

Gerçekleştirilen bu başvurunun dezavantajı ise herhangi bir devletten gelecek ret kararı ile CTM Topluluk Markasına üye bütün ülkeler de markanın reddine karar verilmesidir.

Marka alanında uzman vekillerimiz ile yurtdışı tescil işlemlerini uygun fiyata gerçekleştirmenizi sağlıyoruz.